Fall 2014

ACET Fall 2014 Conference
October 8-10, 2014

Omni Bayfront Hotel, Corpus Christi, Texas


Program
Fall 2014 Program (PDF)

Conference Overview

Tuesday - October 7, 2014
2:00 pm - 6:00 pm ACET Committee Meetings
5:00 pm - 8:00 pm Conference Registration
6:00 pm - 7:00 pm ACET Executive Council / Program Planning / Committee
Chairpersons Dinner
7:00 pm - 9:00 pm ACET Executive Council Meeting
Wednesday - October 8, 2014
7:30 am - 5:00 pm Conference Registration
8:30 am - 10:15 am ACET FIrst General Session (Steven Spillan)
10:30 am - 11:30 pm Session #1: Audit Findings and How to Avoid Them
11:30 am - 5:30 pm Exhibits Open
1:30 pm - 3:00 pm Session #2: New Director Academy - Part A
1:30 pm - 3:00 pm Session #3: Experienced Director Discussions - Part A
3:00 pm - 3:30 pm Break (Visit the Exhibitors)
3:30 pm - 5:00 pm Session #4: New Director Academty - Part B
3:30 pm - 5:00 pm Session #5: Experienced Director Discussions - Part A
5:00 pm- 6:00 pm ACET Hospitality Hour / Networking
Thursday - October 9, 2014
7:30 am - 3:30 pm Exhibits Open
7:30 am - 3:30 pm Conference Registration
7:30 am - 8:30 am Continental Breakfast
8:00 am - 5:00 pm Officer Elections
8:30 am - 9:30 am Sessions #6, 8, 9, 10, 12
9:45 am - 10:45 am Sessions #7, 8, 9, 11, 12
10:45 am - 11:15 am Break (Visit the Exhibitors)
11:15 am- 12:15 pm Sessions #6, 11, 13
12:15 pm - 1:45 pm ACET Second General Session & Luncheon (Dr. Ervin Knezek, lead4ward)
1:45 pm - 2:15 pm Regional Meetings
2:15 pm - 2:45 pm Break (Visit the Exhibitors)
2:45 pm - 3:45 pm Session #7, 15, 17, 18, 19, 21, 23, 25
4:00 pm - 5:00 pm Session #14, 16, 17, 18, 20, 22, 24, 26
Friday - October 10, 2014
7:00 am - 8:00 am Continental Breakfast
8:00 am - 11:00 am ACET Third General Session - TEA Presentations
(Lizette Ramos, Heather Christie, Dr. Nora Hancock, Anita Villarreal)
11:00 am - 11:30 am Closing Remarks and Activities


Sessions
(Members must login to access files from these presentations)

Session # Title Presenters
ACET 1st ACET First General Session Steven Spillan, Brustein and Manasevits
ACET 2nd ACET Second General Session Dr. Ervin Knezek, lead4ward
ACET 3rd ACET Third General Session NCLB Updates (Anita Villarreal, TEA)

Flexibility for Federal Grant Funds (Dr. Nora Hancock, TEA)

Digging a Little Deeper: Engagement in the Texas Accountability Intervention System to Improve Student Performance and Program Effectiveness (Lizette Ramos & Heather Christie, TEA)
1 Audit Findings and How to Avoid Them Roger Hingorani, TEA
2 & 4 New Director Academy Dr. Jamie Bryson & Dr. Robert Meaux, Humble ISD
3 & 5 Experience Director Discussions Homeless (Jeanne Stamp and Dr. Vicky S. Dill, THEO)
Performance Monitoring (Lizette Ramos and Heather Christie, TEA)
Title I, Part A (Anita Villarreal, TEA)
State Comp Ed (Vickie Ansley, ESC Region 16 and Christine McCormick, TEA)
Title III (Ana Llamo, ESC Region 4)
Parent Involvement (Terri Stafford, ESC Region 16)
6 TEA Grants Update - Flexibility Cory Green and James Connolly, TEA
7 TEA Grants Update - Uniform Guidance Cory Green and James Connolly, TEA
8 State Compensatory Education Update Christine McCormick, TEA
9 Title I, Part A Flexibility: Addressing the Barriers to Improving Student Achievement Anita Villarreal, TEA
10 Action Items for Accountability 2015 Ty Duncan, ESC Region 17
11 Creating Dynamic Family-School Partnerships: Key Parent Roles Patty Bunker, Family Leadership
12 Worn Out Welcome Mat - Identifying and Ensuring the Academic Success of Homeless Students Living Doubled-Up Dr. Vicky S. Dill, THEO
13 What Schools Need to Know About Serving Children and Youth Experiencing Homelessness Tim Stahlke, THEO
14 Best Practice Resources and Reward Schools Toni Garrett, ESC Region 10
15 Texas Title I Priority Schools - Update Shayna Sheehan, TEA
16 Priority and Focus Schools: Information and Updates Lisa Gonzales, TEA
17 Texas ACE Helps Close the Achievement Gap Shanya Dean and Jocelyn Kuhn, Edvance Research
18 Foster Care & Student Success Kelly Kravitz, TEA
19 Parent Empowerment Toolkit Terri Stafford, ESC Region 16
20 Identifying and Serving Unaccompanied Homeless Youth Jeanne Stamp, THEO
21 Donuts for Dads vs. High Impact Strategies - Let the Planning Begin! Lesli Laughter, 806 Technologies
22 Tools for Title I, Part A Compliance: Be Prepared Dr. Mary E. Bandy, Southside ISD
23 World Cafe of Strategies Pilar Moreno-Recio, Elaine Smith, Omega Laura, Dianne Mata - Ector County ISD
24 What Educators Can Learn from Successful ELL Students Dr. Michael Bohensky, San Saba ISD
25 Bringing Innovation and Effectiveness to a Traditional Supplementa Tutoring Model: Live Virtual Tutoring - Connected to the Classroom Ryan Patenaude and Gacry Crary - FEV Tutor
26 Inspire Literacy for Struggling Readers Claudia Salinas, Pearson

Vendors Supporting ACET

806 Technologies Parenting Partners (Family Leadership)
Achieve 3000 Pearson
Brainchild Renaissance
DynEd Scentsy Wickless Candles
Educational Technology Learning Shmoop
FEV Tutor Silpada Designs
JADE Distributing TECS
Kaplan Early Learning Thinking Maps
Muses3  


ACET Officers & Staff

President Robyn Cranmer Canyon ISD
President-Elect Dr. Robert Meaux Humble ISD
Immediate Past-President Nadine Wolfe Northside ISD
Vice-President for Membership Shelley McDowell North Lamar ISD
Secretary Sharon Sanchez Northside ISD
Treasurer Julia Willett Ector County ISD
Parliamentarian Shirley Coleman Education Consultant
Executive Director Ken Schrader ACET
Administrative Assistant Bernice Troxclair ACET


ACET Regional Directors

Region 1 Jorge Palacios Pharr-San Juan-Alamo ISD
Region 2 Dr. Eden Hernandez Bishop CISD
Region 3 Carolyn Gordon El Campo ISD
Region 4 Perla Davila Aldine ISD
Region 5 Dr. Melvin Getwood Port Arthur ISD
Region 6 John Emerich New Caney ISD
Region 7 Vernora Jones Tyler ISD
Region 8 Tami Miles North Lamar ISD
Region 9 Robert Underwood Burkburnett ISD
Region 10 Ray Wilks Grand Prairie ISD
Region 11 Dr. Sheila Saxton Mansfield ISD
Region 12 Brenda Smith Killeen ISD
Region 13 Dahlinda Alaniz Austin ISD
Region 14 Karen Turner ESC Region 14
Region 15 Hollis Moore Brady ISD
Region 16 Vickie Ansley ESC Region 16
Region 17 Edna Garcia Plainview ISD
Region 18 INdhira Salazar ESC Region 18
Region 19 Gilbert Rodriguez Ysleta ISD
Region 20 Sharon Sanchez Northside ISD

Program Planning Committee

Dr. Robert Meaux (Chair) Humble ISD
Robyn Cranmer Canyon ISD
Nadine Wolfe Northside ISD
Shelley McDowell North Lamar ISD
Julia Willett Ector County ISD
Sharon Sanchez Northside ISD
Shirley Coleman Education Consultant
Ken Schrader ACET
Dr. Jamie Bryson Humble ISD
John Emerich New Caney ISD
Dr. LaWanda Finney Port Arthur ISD
Dr. Eden Hernandez Bishop CISD
Eileen Lytle Education Consultant
Julie McGuire Carollton-Farmers Branch ISD
Gilbert Rodriguez Ysleta ISD
Dr. Robert Tatman Crosby ISD
Robert Underwood Burkburnett ISD
Anita Villarreal Texas Education Agency
Michael Welch Tomball ISD
Dr. Gloria L. Williams Austin ISD

Committees

Past Presidents
Nadine Wolfe (Chair) Northside ISD
Ricky Mitchell Retired
Eileen Lytle Educaiton Consultant
Dr. Jamie Bryson Humble ISD
Dr. Gloria L. Williams Ausitn ISD
Shirley Coleman Educaiton Consultant
John Emerich New Caney ISD
Scholarship
Julie McGuire (Chair) Carollton-Farmers Branch ISD
Nadine Wolfe Northside ISD
Sharon Sanchez Northside ISD
John Emerich New Caney ISD
Julia Willett Ector County ISD
Robyn Cranmer Canyon ISD
Publicity
Dr. LaWanda Finney (Chair) Port Arthur ISD
Perla Davila Aldine ISD
Jorge Palacios Pharr-San Juan-Alamo ISD
John Emerich New Caney ISD
Brenda Smith Killeen ISD
Nadine Wolfe Northside ISD
Aleen Brady Port Arthur USD
Robyn Cranmer Canyon ISD
Constitution & By-Laws
Robert Underwood (Chair) Burkburnett ISD
Julia Willett Ector County ISD
Nadine Wolfe Northside ISD
Dr. Jamie Bryson Humble ISD
Shirley Coleman Education Consultant
Robyn Cranmer Canyon ISD
Legislative
Nadine Wolfe (Co-Chair) Harlandale ISD
John Emerich (Co-Chair) New Caney ISD
Eileen Lytle Education Consultant
Sharon Sanchez Northside ISD
Shelley McDowell North Lamar ISD
Shirley Coleman Education Consultant
Robyn Cranmer Canyon ISD
Julia Willett Ector County ISD
Registration
Eileen Lytle (Chair) Education Consultant
Nadine Wolfe Northside ISD
Michael Welch Tomball ISD
Shirley Coleman Education Consultant
John Emerich New Caney ISD
Dr. Nancy Vaughan Education Consultant
Gilbert Rodriguez Ysleta ISD
Dr. Gloria L. Williams Austin ISD
Nominations & Elections
Perla Davila (Chair) Aldine ISD
Belinda Neal Lindale ISD
Dahlinda Alaniz Austin ISD
Nadine Wolfe Northside ISD
Debbie Taylor ESC Region 7
Debbie Conner ESC Region 7
Awards
Vickie Ansley (Chair) ESC Region 16
Robyn Cranmer Canyon ISD
Local Arrangements
Dr. Eden Hernandez Bishop CISD